Uzdot jautājumu
EN | RU

Sākums > Citi nodokļi > Mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja priekšrocības, trūkumi

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja priekšrocības, trūkumi

Pēdējās izmaiņas: 2018-03-03

Kurš var kļūt par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju?

Par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju var reģistrēt turpmāk minētās darbības formas:

Kritēriji (prasības), lai reģistrētos par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju.

Prasības ir šādas:

Kādos gadījumos ir izdevīgi būt par mikrouzņēmumu nodokļu maksātāju?

Piemēram, uzņēmuma gada apgrozījums ir 40 000 eiro. Izmaksas gadā - 3100 eiro. Tiek nodarbināti pieci darbinieki un vidējā alga katram darbiniekam ir 615 eiro mēnesī ("uz rokas").
Ja uzņēmums ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, tad kopējā nodokļu summa gadā būs 6000 eiro.
Ja uzņēmums maksā standarta nodokļus, tad aptuvenais kopējais nodokļu apmērs no algām (615 eiro mēnesī "uz rokas") būtu aptuveni 26820 eiro gadā.
No iepriekšminētā piemēriem var redzēt, ka mikrouzņēmumu nodokļu maksātājs var atļauties maksāt lielākas algas.

Par nelielu priekšrocību var uzskatīt samērā vienkāršu nodokļu aprēķināšanas procesu un vienkāršākas atskaites (deklarācijas, pārskatus).

Trūkumi attiecībā uz mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju un tā darbiniekiem.

Galvenie trūkumi ir saistīti ar mikrouzņēmumu nodokļu maksātāja darbiniekiem.
Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs maksā mazākas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Tas nozīmē, ka darbiniekiem ir mazākas sociālās garantijas (piemēram, pensija, slimības pabalsts).

Piemērs salīdzinājumam. Uzņēmuma mēneša apgrozījums ir 1000 eiro, uzņēmumā ir viens darbinieks un alga pēc nodokļu nomaksas ir 615 eiro.
Vēl viens iespējamais trūkums varētu būt Latvijas darījumu partneru attieksme saistībā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Noteiktos gadījumos, ja Latvijas uzņēmums saņem pakalpojumus no mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja, tad pakalpojuma saņēmējam rodas pienākums maksāt algas nodokļus par summu (atlīdzību), kura samaksāta mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam.
Piemēram, Latvijas uzņēmums (standarta nodokļu maksātājs) noslēdz līgumu ar mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju. Saskaņā ar vienošanos, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs sniedz pakalpojumus standarta nodokļu maksātājam. Un mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieks sniedz pakalpojumus (veic darbu) standarta nodokļu maksātāja telpās, izmanto standarta nodokļu maksātāja ierīces, iekārtas (piemēram, datoru) un veic darbu noteiktā laikā (no-līdz). Šādā gadījumā standarta nodokļu maksātājam ir pienākums samaksāt algas nodokļus no summas, kas ir samaksāta mikrouzņēmumu nodokļu maksātājam.

Ja darbiniekam ir daudz apgādājamo (piemēram, bērnu) un darbiniekam ir papildus ienākums, tad darbs pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja var kļūt neizdevīgāks. Neizdevīgāks tāpēc, ka darbiniekam nav tiesības piemērot atvieglojumus (likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli 13.panta 3.daļa).
Salīdzinājumam, uzņēmuma mēneša apgrozījums ir 750 eiro, tiek nodarbināts viens darbinieks un alga pēc nodokļu nomaksas ir 615 eiro. Bet šajā gadījumā darbiniekam ir 5 apgādājamie un darbiniekam ir papildus ienākumi, ne no mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja (papildus ienākumu summa ir 350 eiro mēnesī).
Vai šī lapa bija noderīga?
Atvainojos

Paldies par atsauksmi!Jūs var interesēt: